Lawendowy-pałacyk

Portal dla współczesnego człowiek

Wizyty dziecka w gabinecie stomatologicznym

Pierwsza wizyta u dentysty może być ogromnie stresująca nie tylko dla pociechy, lecz także dla rodziców. Więc, aby zaoszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów warto właściwie przygotować swojego dzieciaczka.
Kiedy po raz pierwszy zjawić się w gabinecie dentysty?
Specjaliści z Ameryki polecają pierwszą wizytację zanim dzieciaczek ukończy pierwszy rok życia, a więc przed ukazaniem się pierwszych ząbków. Z powodu tego brzdąc będzie od pierwszych lat życia oswojony z widokiem gabinetu stomatologicznego, będzie to dla niego zwykłe miejsce, takie jak restauracja bądź sklepik.
W wieku 2 lub trzech lat, maluch powinien przejść tzw. wizytę adaptacyjną. Wówczas w luźnej oraz łagodnej atmosferze zapoznaje się z gabinetem, uczy się jak myć zęby. Przez taką przyjazną atmosferę, wizyta w gabinecie dentystycznym będzie się mu dobrze kojarzyła.
Ogromnie istotna jest także rola rodziców. Powinni oni przedstawić maluchowi, jak będzie wyglądała kontrola. Przede wszystkim unikajmy kłamstw. Budujemy wokół wizyty dobre skojarzenia.
Możemy również oglądać bajki lub książeczki, które przyzwyczają malucha do gabinetu. Warto również układać rozmaite gry. Można urządzić wyścig na mycie zębów czy zrobić przegląd ząbków lalkom oraz pluszakom.
Rodzic również może odbyć wizytę u dentysty i wziąć ze sobą malucha i na sobie pokazać, jak zachodzi calutka wizyta oraz, iż nie wiąże z nią się nic przerażającego.
Rodzice nie powinni wyczekiwać na chwilę, gdy pojawi się ból zęba. Wtedy pierwsza wizyta u dentysty będzie powiązana z niepokojem i bólem, takowy uraz jest wstanie zostać brzdącowi na długi okres. Pierwsza wizytacja na dentystycznym fotelu, powinna sprowadzić się tylko do przeglądania zębów. To nic złego, a w tym samym czasie maluch oswaja się z tym dosyć osobliwym fotelem oraz lekarzem… Leczenie ząbków zostawimy na następne wizyty.
Nagroda to podstawa!
Istotne jest także postępowanie po samej wizycie. Wskazane jest, aby nagradzać odpowiednie zachowanie naszego szkraba podczas wizyty u dentysty. Nie powinna być to droga zabawka bądź elektroniczny gadżet. Może to po prostu być przytulas, pochwała lub buziak. Należałoby też na spokojnie porozmawiać z dzieckiem o wizycie. Przez to rodzic łatwiej pozna możliwe lęki pociechy. Należałoby także spędzić razem czas. Pójść na spacer lub do kina. Takie błogie chwile umożliwią odstresowanie się zarówno dziecku.
Jakim sposobem jeszcze wesprzeć dziecko? Warto zabrać ze sobą przedmioty, jakie pomogą nam zlikwidować stres. Może to być na przykład najbardziej lubiana przytulanka lub jakaś inna zabawka. Przez to gabinet dentystyczny zostanie choć troszkę poskromiony. Pociecha będzie miała wraz z sobą coś co lubi i zna.

Podsumowując odwiedziny dzieciaczka w dentystycznym gabinecie wcale nie muszą kojarzyć się ze stresem i płaczem. Ogromnie znaczące jest przygotowanie malucha w właściwy sposób. Ogromną funkcję w tym wszystkim stanowią rodzice, którzy są dużym wsparciem dla dziecka, które bardzo często obawia się nowych doświadczeń.

Czytaj dalej: dentysta Gliwice

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *