Lawendowy-pałacyk

Portal dla współczesnego człowiek

Po przyjęciu do szpitala większość leczonych otrzymuje kroplówkę.

Po przyjęciu do szpitala większość pacjentów podaną ma kroplówkę. To niezwykle powszechny sposób podawania płynów i leków, dzięki któremu mogą one działać szybko i efektywnie. Dlaczego kroplówka jest tak popularna? Co powoduje, że lekarze wolą podać substancje lecznicze właśnie za jej użyciem, zamiast doustnie?
Kroplówka – czym ona jest?
Kroplówka to plastikowy pojemnik z płynem, który za pomocą przewodu wpiętego do wenflonu wolno przepływa do żył. Wielokrotnie jest to wodny roztwór soli fizjologicznej w fizjologicznym natężeniu. Można w nim rozpuścić różnorodne leki, zwykle przeciwbólowe bądź moczopędne. Równie często zawartość kroplówki to roztwór glukozy. Wenflon to specjalna igła wkłuwana do żył obwodowych. Za jej pomocą substancje umieszczone w płynie wewnątrz kroplówki lecą bezpośrednio do krwiobiegu. Dzięki temu leki szybko docierają do określonego miejsca i sprawnie działają już po kilku minutach.
Kroplówka – dlaczego jest dobra?
Leki podawane doustnie potrzebują przejść stosunkowo długą drogę nim dostaną się do krwiobiegu i zaczną działać. Po wprowadzeniu ulegają procesom trawienia oraz wchłaniania, czasem potrzebują również aktywacji poprzez metabolizm wątrobowy. Natomiast substancje lecznicze przekazane za pomocą kroplówki trafiają wprost do krwiobiegu i mogą już działać od razu. Łatwiej jest też kontrolować w ten sposób stężenie leku, gdyż przebiegi trawienia i wchłaniania bywają osobniczo zmienne i zależą od dużej liczby czynników. Ich ominięcie pozwala na osiągnięcie pożądanego poziomu leku już po podaniu.
Kroplówka – co da się przekazać za jej pomocą?
Jeżeli zawartość kroplówki stanowi tylko wodny roztwór soli fizjologicznej, wówczas odpowiada ona za poprawne nawodnienie pacjenta. To jest zwłaszcza przydatne po różnego rodzaju urazach, krwawieniach, lub w stanie okołooperacyjnym. Często drogą dożylną jest przekazywana również glukoza, wielokrotnie u osób cierpiących na cukrzycę albo wyniszczonych i niedożywionych. W przychodniach popularną praktyką jest też podawanie za pośrednictwem kroplówki lekarstw przeciwbólowych. Funkcjonują one wówczas szybciej i efektywniej, co jest szczególnie istotne w bólu powiązanym z operacją.
Zwykle w kroplówkach miesza się także leki moczopędne, potrzebne szczególnie u chorych z niewydolnością nerek lub serca. Roztwór podawany dożylnie to też świetna metoda wyrównywania niedoborów i nieprawidłowości elektrolitowych, np. niedoboru sodu, magnezu, lub witamin. Taką praktykę stosuje się u osób starszych, cierpiących, nadużywających alkoholu, u jakich niedobory minerałów bywają spotykane. Dożylny wlew magnezu jest jeszcze popularny u kobiet w ciąży, jakim zagraża przedwczesny poród, ponieważ pierwiastek ten funkcjonuje rozkurczająco na macicę. Za pośrednictwem kroplówki można również poprawić stężenie żelaza u osób z anemią.

Więcej: kroplówki Gdynia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *