Lawendowy-pałacyk

Portal dla współczesnego człowiek

Ta dama polskiej poezji zapracowała na wyjątkowe uznanie

Wisława Szymborska to polka, której specjalnie nie trzeba promować. Pomimo że nasza laureatka nagrody nobla z 1996 roku nie jest już z nami, ale jej działalność przecież zachowała się oraz posiada się znakomicie. Ta pani polskiej poezji zasłużyła sobie na wyjątkowe uznanie i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości.

Jeżeli już ktoś nie zetknął się jeszcze z działalnością Szymborskiej, winien to zwyczajnie zrobić, ponieważ należy. Te są nie tylko idealne pod kątem harmonii, niemniej jednak także niebywale inteligentne a także w skutego tego ponadczasowe.

Jest możliwość przywołać przynajmniej kilkanaście wierszy, które nic, a nic nie tracą na swojej aktualności. No cóż, to jest jednakże sztuka z wysokiej półki. Jeżeli już zsumowalibyśmy wydane tomiki to byłoby ich zaledwie mniej więcej dwudziestu, przecież nie jest ważna ilość, a jakość.

Wisława Szymborska osobiście była personą niezwykle skromną. Nie była fanką szumu dookoła indywidualnej postaci. Gdy dostała Nobla, przeżyła prawdziwy koszmar, bo gwałtownie zaczęła być w centrum ciekawości, a tego typu pozycja przenigdy jej nie zadowalała. Zresztą sama rozdzielała osobiste istnienie na okres przed zdobyciem nagrody a także po. Mało tego, przestała też produkować, bo po prostu nie była w stanie udźwignąć tego, co działo dookoła.

Wisława miała oddzielny wszechświat, osobiste upodobania i  oprócz tego nawyki. W każdej sytuacji pozostawała oddana swoim pobratymcom i z przyjemnością się z nimi spotykała. O ile ktoś pragnie bliżej poznać tę artystkę, winien sięgnąć po wspaniałą książkę z biografią stworzoną przez Michała Rusinka.

„Czasami życie bywa znośne” to pozycja, o której mówimy. Twórca niebywale ciepło pisze o Wisławie Szymborskiej, przytaczając w dodatku całe mnóstwo faktów z jej życia.

 

Autor: Szymborska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *