Lawendowy-pałacyk

Portal dla współczesnego człowiek

Skrzynki na listy.

Skrzynki pocztowe, a prawo
Wszelkie przesyłki są doręczane na dwa różne sposoby: do rąk własnych, lub do skrzynki na listy. Skrzynki pocztowe są po części standaryzowane. Powinny także spełniać niektóre standardy. Inne skrzynki zamieszczane są w domach jednorodzinnych, inne w budynkach pocztowych, a jeszcze w blokach mieszkalnych. Te ostatnie znane nam jako skrzynki lokatorskie, koniecznie muszą spełniać ścisłe normy Unii Europejskiej. Głównie skrzynki w bloku muszą być odporne na warunki pogodowe, a oprócz tego chronić całą korespondencję przed dostępem obcych osób.

Skrzynki lokatorskie muszą też zmieścić przesyłki pocztowe o wyznaczonych parametrach wielkościowych, a zatem: listów pocztowych o wymiarach C4, oraz grubości łącznej przesyłek pocztowych 60 milimetrów. Ich oznaczenia muszą być czytelne, a z kolei dla osób niedowidzących oznaczone w sposób możliwy ich dokładną identyfikację. Też osoby jeżdżące na wózku muszą koniecznie mieć do nich łatwy dostęp. Ponadto absolutnie każda skrzynka pocztowa musi mieć osobny zamek do którego specjalny klucz mają wyłącznie domownicy danego lokalu. W związku z tym również wrzutnik w takiej skrzynce powinien być określonej wielkości, to oznacza 235 mm długości oraz 20 milimetrów wysokości, ażeby mogła zmieścić się w nim przesyłka listowa.

Skrzynki pocztowe lokatorskie są to skrzynki pocztowe spełniające normy unijne. Należy jednakże pamiętać o ich lokalizacji. Lokatorskie skrzynki muszą być umiejscowione w miejscu które jest dostępne zarówno dla lokatorów, jak i pracownika poczty który dostarcza korespondencję. Jeśli są zamieszczone na zewnątrz budynku, obowiązkowo muszą być odporne na warunki atmosferyczne. Bardzo ważna jest też wysokość takiej skrzynki. Dolna część skrzynki nie może być zamontowana niżej, niż na wys. 70 centymetrów, jednak jej górna krawędź nie może znajdować się powyżej wysokości 170 cm. Odległości te można zwiększać zgodnie z prawem poczty.

Należy pamiętać także że posiadanie skrzynki pocztowej jest konieczne, a za jej brak można dostać kary grzywny. Należy więc w sytuacji prywatnego domu się w nią zaopatrzyć, a w sytuacji bloków dopilnować, aby zarząd budynku zakupił odpowiednie skrzynki lokatorskie. Należy też dbać o ich właściwy stan, przez systematyczną konserwację a także wymienianie zniszczonych elementów. Euroskrzynki spełniają restrykcyjne standardy, więc przy stosownej konserwacji mogą służyć poprzez długi okres czasu. Skrzynki lokatorskie przeznaczone do domów wielorodzinnych, da się łączyć w kilka segmentów. Aktualnie na naszym rynku jest sporo dostępnych wzorów, kolorów a dodatkowo wielkości skrzynek pocztowych, warto więc zastanowić się przed zakupem.

Jedno jest pewne skrzynki na listy euro są na widoku, a z powodu przepisów prawa z każdym kolejnym wybudowanym blokiem mieszkalnym będzie ich coraz więcej. Skrzynki na listy są czymś, co ignoruje się, jako oczywistość, zazwyczaj nie mając pojęcia, jak wiele standardów muszą one spełniać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *